Lista aktualności Lista aktualności

Akcja bezpośrednia ochrony przeciwpożarowej lasów

Jak co roku w połowie marca Lasy Państwowe rozpoczynają bezpośrednią akcję przeciwpożarową, czyli działania mające na celu ochronę lasu przed pożarem. Na podstawie pomiarów dokonywanych codziennie o godzinie 9.00 i 13.00 określa się parametry: wilgotności ściółki, temperatury powietrza i wilgotności względnej powietrza mierzonych na wysokości 0,5 m od powierzchni zadarnionej przy ścianie drzewostanu oraz sumy opadu atmosferycznego z ostatnich 24 godzin, oznacza się stopień zagrożenia pożarowego lasów w czterostopniowej skali:

0 – brak zagrożenia,

1 – małe zagrożenie,

2 – średnie zagrożenie,

3 – duże zagrożenie.

W przypadku, gdy przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 jest niższa niż 10%, wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu.

W zależności od oznaczonego stopnia zagrożenia pożarowego lasów w danym dniu, w stan gotowości postawione są osoby pełniące funkcje i obowiązki związane z ochroną przeciwpożarową w każdej jednostce Lasów Państwowych. Do zadań tych osób należy w szczególności koordynowanie ewentualnej akcji ratowniczo-gaśniczej z jednostkami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Lasy Nadleśnictwa Oborniki Śląskie w tzw. „sezonie pożarowym”, a wiec w okresie od połowy marca do połowy października każdego roku, obserwowane są przez przeszkolone osoby z dwóch dostrzegalni zlokalizowanych w Godzięcinie oraz Golędzinowie. Obserwatorzy po zauważeniu ognia lub zadymienia informują niezwłocznie dyspozytora punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD) przy nadleśnictwie i wspólnie kierują jednostki ratownicze Straży Pożarnej w miejsce pożaru. Na początku bieżącego roku ukończono prace budowlane trzeciego obiektu służącego do obserwacji przeciwpożarowej. Nowa wieża zlokalizowana jest na terenie Leśnictwa Osolin i nie wymaga obsadzenia przez obserwatora. Będzie ona wyposażona w kamerę, a obraz z niej przekazywany będzie do PAD nadleśnictwa. Podobne rozwiązania zostaną zastosowane na obecnie funkcjonujących w sposób tradycyjny dostrzegalniach. Środki na budowę i modernizację wież pochodzą ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”. W zasięgu terytorialnym naszego nadleśnictwa mieści się Leśna Baza Lotnicza w Szymanowie. Samolot gaśniczy wraz z załogą są w ciągłej gotowości, by w razie potrzeby przystąpić do akcji gaśniczej, nie tylko lasów będących pod zarządem Nadleśnictwa Oborniki Śląskie, lecz także pozostałych nadleśnictw w zasięgu RDLP we Wrocławiu i ościennych.

Oprócz zaplecza technicznego i zasobów ludzkich ważnym aspektem jest prewencja i informowanie społeczeństwa o zagrożeniach wynikających z używania otwartego ognia na terenach leśnych, wyrzucania niedopałków papierosów, zaśmiecania i tym podobnych. Wymienione czynności są zabronione i stanowią realne zagrożenie powstania pożaru czyli niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia powodującego straty nie tylko materialne, lecz w przypadku lasów także środowiskowe. W wielu miejscach w lasach wywieszane są tablice informacyjne, na których wymieniane są zakazane czynności mogące skutkować pożarem, a także informacje na temat postępowania w przypadku zauważenia pożaru lasu.

Pożar lasu stanowi poważne zagrożenie, nie tylko dla jego trwałości, lecz również dla obiektów znajdujących się w jego sąsiedztwie, a w skrajnych przypadkach dla zdrowia i życia ludzi. Apelujemy, aby w okresie zwiększonego zagrożenia reagować na wszelkie stwierdzone przypadki łamania obowiązujących przepisów, a w przypadku zaobserwowania pożaru lasu lub terenu znajdującego się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, niezwłocznie alarmować telefonicznie nadleśnictwo lub zgłaszać pożar pod nr. alarmowym – 112, lub też bezpośrednio na nr alarmowy Państwowej Straży Pożarnej – 998.

Fot. Jakub Wencek - Obrazy Lasu

Materiały do pobrania