Historia
Organizacja nadleśnictwa
Publikacja wyników monitoringu zmian wybranych wskaźników
Asset Publisher
Asset Publisher
Lasy nadleśnictwa
Lasy nadleśnictwa
Obszar nadleśnictwa jest atrakcyjny turystycznie ze względu na bliskość Wrocławia, Trzebnicy, Obornik Śl., Brzegu Dolnego i Wołowa. Wpływają na to także pięknie zachowane drzewostany, niezaprzeczalne walory klimatyczne i krajobrazowe oraz przepływające rzeki Odra, Widawa i Krępa.
Obszar ma charakter równinny z lokalnymi obniżeniami terenu i licznymi wzniesieniami morenowymi .Cechuje go klimat łagodny, połączony z występowaniem miejscowych, zdrowych mikroklimatów.
Lasy nadleśnictwa charakteryzują się bogatą florą i fauną
Wycieczkom sprzyja sieć szlaków turystycznych. Można zwiedzić starożytne kurhany sprzed 3500 lat, głaz narzutowy - pomnik przyrody na terenie leśnictwa Radecz, park zabytkowy na terenie leśnictwa Radecz, park wiejski w Kopaszynie z końca XIX w. z zachowanym układem przestrzennym i starodrzewiem, zniszczonym układem wodnym i ruinami pałacu , a także obejrzeć liczne drzewa o charakterze pomnikowym ( "Dąb Napoleoński" w Kuraszkowie, "Dąb Cesarz" w Obornikach Śląskich ).
Szczególnym zabytkiem w tej okolicy jest barokowe założenie klasztorno - kościelne Cystersek w Trzebnicy, sięgające swym początkiem XIII w. W bukowym lesie w pobliżu Trzebnicy znajduje się droga krzyżowa - fragment Szlaku Cystersów, a prócz tego zabytkowy kościół.
Z roślin chronionych występują tak rzadkie, jak: gnieźnik leśny, kruszczyk szerokolistny, listera jajowata, kotewka orzech wodny
kotewka orzech wodny fot. A.Wójcicka-Rosińska