Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa

Obszar nadleśnictwa jest atrakcyjny turystycznie ze względu na bliskość Wrocławia, Trzebnicy, Obornik Śl., Brzegu Dolnego i Wołowa. Wpływają na to także pięknie zachowane drzewostany, niezaprzeczalne walory klimatyczne i krajobrazowe oraz przepływające rzeki Odra, Widawa i Krępa.

Obszar ma charakter równinny z lokalnymi obniżeniami terenu i licznymi wzniesieniami morenowymi .Cechuje go klimat łagodny, połączony z występowaniem miejscowych, zdrowych mikroklimatów.

Lasy nadleśnictwa charakteryzują się bogatą florą i fauną

Wycieczkom sprzyja sieć szlaków turystycznych. Można zwiedzić starożytne kurhany sprzed 3500 lat, głaz narzutowy - pomnik przyrody na terenie leśnictwa Kraniec, park zabytkowy na terenie leśnictwa Radecz, park wiejski w Kopaszynie z końca XIX w. z zachowanym układem przestrzennym i starodrzewiem, zniszczonym układem wodnym i ruinami pałacu , a także obejrzeć liczne drzewa o charakterze pomnikowym ( dąb napoleoński w Kuraszkowie ).

                                                                                   fot. Andrzej Grzelak

Szczególnym zabytkiem w tej okolicy jest barokowe założenie klasztorno - kościelne Cystersek w Trzebnicy, sięgające swym początkiem XIII w. W bukowym lesie w pobliżu Trzebnicy znajduje się droga krzyżowa - fragment Szlaku Cystersów, a prócz tego zabytkowy kościół.

 

 

 

 

Z roślin chronionych występują tak rzadkie, jak wawrzynek wilcze łyko, storczykowate, widłak goździsty, śnieżyczka przebiśnieg, wiciokrzew pomorski.