STREFA ZANOCUJ W LESIE - OBORNIKI ŚLĄSKIE, ODRA, WISZNIA MAŁA

Nadleśnictwo Oborniki Śląskie wyznaczyło trzy specjalne obszary leśne
o łącznej powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu
i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczone przez Nadleśnictwo Oborniki Śląskie strefy o nazwach „Oborniki Śląskie”, „Odra” i „Wisznia Mała”, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Tu możesz wypełnić ankietę dotyczącą obszaru "Zanocuj w lesie".

Ryc. 1. Obszar Oborniki Śląskie (linki 1a)

Ryc. 2. Obszar Odra (link 1b)

 

Ryc. 3. Obszar Wisznia Mała (link 1c)

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link 1] oraz z poziomu aplikacji mBDL [link 2] android lub [link 3] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu],
  2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link 4].  Przed  wyjściem do lasu sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
  3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link 5]
  4. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze, miejsca te oznaczone są w terenie żółtymi tablicami „Zakaz wstępu” z podaniem przyczyny. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu  [link 7],
  5. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, oznaczony tablicami informacyjnymi, nie należy wchodzić! Przed planowanym pobytem, sprawdź na stronie internetowej gminy Oborniki Śląskie (obszar „Oborniki Śląskie) lub gminy Wisznia Mała i gminy Długołęka (obszar „Wisznia Mała” [link 6]), informacje dotyczące terminów i terenów planowanych polowań zbiorowych.
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [oborniki@wroclaw.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Filip  Kowalski tel. 71 310 57 61

 

 Nadleśnictwo Oborniki Śląskie przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał
w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.