O nadleśnictwie

Publikacja wyników monitoringu zmian wybranych wskaźników

Zasoby leśne

Zasoby leśne

Hodowla lasu

Celem leśnictwa zawsze było zachowanie trwałości lasu. Zasada ta jest naczelną również w chwili obecnej, jednak wraz ze wzrostem wiedzy ekologicznej zmianie uległy środki jakimi leśnicy dążą do utrzymania lasu w najlepszej kondycji.

Ochrona lasu

Stan zdrowotny drzewostanów nadleśnictwa jest następstwem układu różnych niekorzystnych czynników. Za najbardziej szkodliwe należy uznać imisje przemysłowe (bezpośrednie sąsiedztwo d-stanów z Zakładami Chemicznymi "Rokita" w Brzegu Dolnym).

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla Nadleśnictw na okres 10 lat. Plany te sporządzane są dla Nadleśnictw przez specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Oborniki Śląskie, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, został zatwierdzony pismem Ministra Środowiska (DLP-I-611-44/27050/15/ŁP z dnia 16 lipca 2015 r.).

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.